Apple ve Telegram Arasında Gerginlik

App Store tarafından uygulanan kurallar, son günlerde sık sık tartışmalara neden olurken, Apple ile Telegram arasında da gerginlik yaşandı


Apple, App Store’da uyguladığı, kullanıcılar ve yayınlayıcılar için getirdiği kurallarla son günlerde sık sık gündeme geliyor. Özellikle de uygulama geliştiriciler, bu konuda Apple ile oldukça gerginlik yaşamaya başladı.

Son olarak yaşanan gerginlik Telegram ile Apple arasında yaşandı. Belarus’ta yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri için, Apple Telegram’dan talepte bulundu. Apple tarafından kullanıcıların kanallarda paylaştığı içeriklerin kaldırılması istenirken, buna gerekçe olarak ise bu paylaşımlarda kişisel verilerin paylaşılmış olması gösterildi.

Peki Apple, Telegram’a kişisel verilerin gizliliği ile ilgili istemde bulunmakta haklı mı ?

App Store kurallarına atıfta bulunan Apple, yönetmelik gereği bu verilerin uygun bir şekilde silinmesi gerektiğini bildirdi. Telegram CEO’su Durov ise; Apple’ın sorumluluklarıyla yüzleşmesi gerektiğini, dolayısıyla bu sürecin Apple’ın sorumlulukları dahilinde olduğunu belirtti. Telegram’ın bu konuda geri adım atıp atmayacağı, atmadığı durumda ise Apple’ın nasıl bir yaptırım uygulayacağı merak edilen konular arasında.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*