Apple ve Facebook Arasında “Gizli Veri” Anlaşmazlığı

 

ABD’li iki teknoloji devi Apple ve Facebook, kişisel verilerin kullanımı hususunda büyük bir çıkmaza girdi.


Apple ve Facebook arasındaki anlaşmazlığa sebep olan süreç, bu hafta iPhone telefonlara ve iPad tabletlere gelecek yeni özelliğin, kullanıcıların kişisel verilerine ticari olarak kullanım sınırlama imkanı getirmesinde yatıyor.

Son güncellemeyle sosyal medya kullanıcıları, uygulamaların topladığı kişisel verilerinin ticari açıdan kullanımına karar verebilecek. Sosyal medyada kişisel verilerin kötüye kullanımına ilişkin sık sık gündeme gelen Facebook yetkilileri ise duruma olumsuz tepki gösteriyor.

Avrupa Tüketici Derneği Apple’a Dava Açtı

Apple ise iPhone ve iPad’lerde kurulu IDFA adlı reklamcıları tanımlayan bir sistem bulunuyor. Facebook gibi kullanıcı verilerini reklamcılara satan firmalar ise söz konusu IDFA’ları hem reklam hedeflemek hem de etkisini ölçmek için kullanıyor.

Ancak Apple’ın mobil işletim sistemi iOS 14.5 ile  gelecek olan yeni Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliği, sosyal medya uygulamaları, belli bir iPhone ya da iPad’i kullanıcısından açıkça IDFA’sını kullanmak için izin istemek zorunda kalacak.

Son kamuoyu araştırmaları Facebook’un kullanıcılara bu soruyu sorması halinde, yüzde 80 “Hayır” cevabı alacağını gösteriyor.

FACEBOOK DIŞI FAALİYETLER KİŞİSEL VERİLERİN DURUMUNU BELİRLİYOR


Facebook’un  internet siteleri ve başka uygulamalar üzerinden kişileri ne ölçüde izlediğini öğrenmek mümkün. Uygulamanın içinde bunu “Facebook dışı faaliyetler” başlığı üzerinden tespit edilebiliyor.

Apple CEO’su Tim Cook, son konuşmalarından birinde “Eğer bir işletme kullanıcılarını yanıltmak, veri sömürüsü, seçeneksiz seçenekler üzerine inşa edilmişse, övgümüzü haketmez, kendisini değiştirmesi gerekir.” ifadelerini kullanmıştı.

Apple sistemlerine özel bilgilerin gizliliğini koruyacak özellikler yerleştiriyor. Internet tarayıcısı Safari kendiliğinden üçüncü şahıs/site çerezlerini (tanımlayıcı verilerini) engelliyor ve geçen yıl Apple iOS’e uygulama sağlayan şirketleri hangi verileri topladıklarını Apple internet satış sitelerinde bildirmeye zorladı.

FACEBOOK’UN REKLAM GELİRLERİ YARIYA İNECEK


Facebook Apple tarafından yapılan son güncellemenin, reklam ağı yoluyla kazandığı parayı yarıya indirebileceği ve bunun da en çok küçük işletmeleri etkileyeceği yolunda uyarıda bulundu.

Şirket ayrıca reklamcılarla veri paylaşmanın, kullanıcılara “daha gelişkin hizmet vermekte” hayati önem taşıdığını da iddia ediyor. Facebook, Apple’ı reklam gelirlerinin önünü kesip, uygulama firmalarını abonelik gibi, kendisinin de yüzde alabileceği paralı kullanım yollarına zorlamakla suçluyor ve bunu ikiyüzlülük diye niteliyor.

Kaynak: BBC Türkçe
Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*