Apple Telefonlar Dijital Kimlik Kartı Olarak Kullanılmaya Başlanıyor

 

Apple’ın, iOS 15’i piyasaya sürmesi ile birlikte kullanıcılar artık sürücü ehliyetlerini ve kimliklerini Apple Wallet uygulamasına ekleyerek havaalanlarında ‘dijitale taşınmış kimlik kartı’ olarak kullanabilecekler.


E-SIM ve dijitale taşınmış kimlik kartlarının, yakın bir zamanda yaygınlaşması ve fiziksel kart kullanımının sonlaması beklenirken; Apple, uzun süredir gündemde olan ve iOS 15 ile kullanıcılara sunulacak ‘dijitale taşınmış kimlik kartlarını’ duyurdu.

Söz konusu özelliğin Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılacağı yerler belli oldu. Bu bağlamda Arizona ve Georgia, özelliği destekleyen ilk eyaletler olacak. Apple’ın söylediklerine göre bu eyaletleri; Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma ve Utah takip edecek. Özelliğin havaalanlarındaki kontrol noktalarında nasıl çalışacağına gelin yakından bakalım.

Uygulama Günlük Yaşamda Nasıl Yer Bulacak?


Apple Wallet Kimlik

Apple Wallet uygulamasına eklenecek olan kimliklerde güvenlik öncelikli olarak düşünülmüş. Bu bağlamda kişilerden, kimlik kartlarını eklerken güvenlik için bir de fotoğrafları istenecek. Bunun yanında bir de kullanıcılardan, belirli yüz ve kafa hareketlerinin gerçekleştirilmesi istenecek.

Kullanım kısmında ise Apple, şimdilik seçili eyaletlerde bulunan kontrol noktalarında bu özelliğin işlevselliğini konuşturacak. Bu noktalarda kişiler telefonlarını ya da Apple Watch cihazlarını gerekli alanlara okutarak fiziksel kart arayıp bulma zahmetinden kurtulacak.

Tabii bu noktada kafanızda alışveriş merkezin girmeden HES kodunu açmayı unutanlar ve diğerlerini bekletenlerinkine benzer bir senaryo canlanmasın. Bu özelliğin kullanılması için cihazın açılması ya da görevliye gösterilmesi gerekmiyor. Cihaz gerekli alana tutuluyor ve ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi’nin gerekli bilgilere erişeceğine dair bir uyarı gösteriliyor. Bu da sadece Face ID ya da Touch ID ile onaylanabiliyor ve ardından işlem tamamlanmış oluyor.

Apple, bu özelliğin ISO 18013-5 standartlarını karşıladığını söyledi. Yani güvenlik konusunda oldukça sağlam göründüğünü söyleyebiliriz. Bunun dışında söz konusu özelliğin ne zaman ve hangi noktalarda kullanımı destekleyeceğiyse zamanla karşımıza çıkacak.

Kaynak: WebTekno

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*