Apple 100’den Fazla Şirket Satın Alımı Gerçekleştirmiş

 

ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın son yıllarda birçok şirket satın alması gerçekleştirerek, kendi bünyesine kattığı ortaya çıktı. Apple’ın CEO’su Tim Cook, son altı yıl içerisinde 100’den fazla şirketi satın aldıklarını açıkladı. 


Tim Cook, geçtiğimiz gün gerçekleştirilen hissedarlar toplantısında gerçekleştirilen satın almalarla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Gerçekleştirilen satın almaların ise büyük ölçüde teknoloji ve yetenek transferi için yapıldığını söyledi.

Apple, 2020 yılı Ekim-Aralık döneminde 111,4 milyar dolarla tarihinin en büyük gelirini elde etmişti. Apple’ın son 10 yıldaki en büyük satın alımı ise kulaklık üreticisi Beats Electronics olmuştu. Apple, rap şarkıcısı ve yapımcı Dr. Dre tarafından kurulan şirkete 2014 yılında 3 milyar dolar ödeyerek satın almayı gerçekleştirmişti. Şirket, 2018  yılında da şarkı tanımlama uygulaması Shazam’ı 400 milyon dolara satın almıştı.

Apple, küçük şirketleri satın alarak bunların yeniliklerini kendi ürünlerine entegre ediyor. Bünyesine kattığı hesaplardan biri 3D algılama teknolojisini geliştiren İsrail şirketi PrimeSense. Apple, FaceID (yüz tanıma) teknolojisinde bu yazılımdan yararlanmıştı. Şirket ayrıca iPhone ve Macbook bilgisayarları için “arkayüz” teknolojisine de büyük yatırımlar yaptı.

Apple Şirket Satın Alımlarında Seçici Davranıyor


Apple’ın geçen yılki yatırımları yapay zeka, sanal gerçeklik, ödeme sistemi ve podcast şirketlerini de kapsıyor. Şirket 2019’da kendi otonom sürüş teknolojisine entegre etmek için 2019’da sürücüsüz otomobil üreticisi Drive.ai’yi satın aldı. Şirket 2016’da Uber’in Asya’daki en büyük rakibi, araç paylaşım servisi Didi Chuxing’e bir milyar dolar yatırım yaptı.

Analistler Apple’ın son altı yılda 100 şirket satın almasına ve büyük bir satın alma gücü bulunmasına karşın yine de çok seçici davrandığını söylüyor. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, 2013’te, şirketin zor günler geçirdiği dönemde Tim Cook’a şirketi satmaya çalıştığını ancak Tim Cook’un bunu reddettiğini açıklamıştı.

Apple’ın ayrıca rakiplerinin çoğuna göre de satın almalarda görece tutucu bir yaklaşımı var. Örneğin Microsoft, LinkedIn’e 26 milyar dolar, Amazon, Whole Foods’a 17,3 milyar dolar Facebook da WhatsApp’a 19 milyar dolar ödemişti. Apple’ın en büyük 10 alımının toplamı, bunların herhangi biri için ödenen paranın çok altında kalıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*