App Store Dolandırıcılıklarında Tehlike Büyüyor

 

App Store çatısı altında gerçekleştirilen dolandırıcılıklara yetersiz müdahale ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma yürütülen Apple’ın, dün gerçekleştirilen davada savunması yetersiz bulundu.


Apple, dün Senato’da gerçekleştirilen antitröst (ABD’de rekabeti düzenleyici yasa) duruşması sırasında App Store bünyesinde gerçekleştirilen abonelik dolandırıcılıklarını engellemediği gerekçesiyle sorgulandı.

Apple’a Ait Bir Güvenlik Açığı Daha Tespit Edildi

Teknoloji geliştiricileri tarafından da yöneltilen eleştiri oklarının hedefinde olan Apple’ın, App Store bünyesindeki dolandırıcılıkları küçümsediği ve online dolandırıcılık vakalarını engellemeye yönelik yeterli tedbir almadığı bildiriliyor.

600 Bin Dolarlık Vurguna Sebep Olan Kripto Para Cüzdanı App Store’a Bildirilmişti


App Store’a yöneltilen bu suçlamaların ve hakkında açılan davanın nedeni ise, Apple’ın daha önce ilgilenilmesi talebinde bulunulan çeşitli dolandırıcılık uygulamaları hakkında herhangi bir eylemde bulunmaması.

App Store’a yöneltilen suçlamalardan bazıları şu şekilde;

Kosta Eleftheriou isimli bir geliştirici, bir kullanıcıyı dolandıran 600 bin dolarlık kripto para cüzdanı uygulamasını App Store’a bildirmiş ve gereğinin yapılmasını istemişti. Ancak App Store tarafından olayın sonucuna dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bununla birlikte gizli bir çevrimiçi kumarhane içeren çocuk oyunu şikayet edilmiş ve durumla ilgili yine App Store bilgilendirilmişti.

Kullanıcıları yılda 5 milyon dolardan dolandıran bir VPN uygulaması da App Store’da bildirilen dolandırıcılıklardan sadece birisiydi.

Apple’ın Baş Uyum Sorumlusu Kyle Andeer ise Apple’ın App Store’daki güveni sağlamlaştırmak için yüz milyonlarca dolar harcadığını bildirdi. Ancak Andeer, söz konusu dolandırıcılık vakalarıyla ilgili henüz net bir açıklamada bulunmadı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*