Android Cihazlar İçin Riskli Yaptırım

 

2021 yılında itibaren, eski akıllı telefon ve tabletlerle, web sitelerinin yaklaşık 3’te biri kullanılmaz hale gelecek. 2016’dan bu yana güncellenmeyen akıllı cihazlar bahsedilen risk grubuna dahil olacak.


Android işletim sistemi ile çalışan eski sürüm akıllı telefonlar ve tabletler ile, önümüzdeki yıldan itibaren web sitelerinin yaklaşık 3’te birine tekabül eden bir kısmına giriş yapılamayacak.

Eylül 2021 tarihli olarak belirlenen karar, cihazlardaki tarayıcıların ve işletim sistemlerinin Let’s Encrypt’in sunduğu SSL/TLS sertifikası olmadan, uyumlu siteler ve servislerle çalışamayacağına dayandırıldı. Bahsi geçen karar ile bir nevi kullanıma kapanacak dünya internet kaynaklarının oranı ise yaklaşık yüzde 30.

AndroidPolice’in haberine göre; Android 7.1.1 ve ondan önceki işletim sistemlerine sahip olan tüm cihazların bu durumdan etkileneceği, diğer bir deyişle 2016’dan bu yana güncellenmeyen akıllı cihazların risk grubunda olacağı ifade edildi.

Mozilla Firefox İle Sorun Çözülebilir

Mevzu bahis sorunu, akıllı telefona ya da tablete kök sertifikalarını muhafaza etme özelliğine sahip Mozilla Firefox tarayıcısını kurarak çözmek mümkün.

Ancak Mozilla Firefox’u destekleyen cihazlarında Android 5.0 ve üzeri işletim sistemlerine sahip cihazlar olması gerektiğini belirtmekte de yarar var.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*