Amazon Ormanları Algoritmalarla Korunacak

 

Dünyamızın akciğeri olarak nitelendirilen Amazon Ormanları, yasa dışı durumları önlemek amacıyla algoritmalarla korunmaya başlayacak. Algoritmalar, ormandaki yasa dışı yolları tespit edecek.


Dünyamızın akciğeri olarak nitelendirilen Amazon Ormanları her yıl küçülüyor. Yangınlar ve kaçak kesimler, Amazon Ormanlarına çok büyük zararlar veriyor.

Carlos Souza ve arkadaşları, bu durum üzerine çalışarak yeni bir koruma yöntemi geliştirdi. 2016 yılına ait uydu görüntülerini inceleyen araştırmacılar, Amazon Ormanındaki yol sayısının resmiyette bulunan yol sayısından 13 kat daha fazla olduğunu tespit etti. Bu da ormanda kaçak yollar bulunduğunun göstergesi haline geldi.

Hiçbir şekilde kâr amacı gütmeyen Imazon’u geliştiren araştırmacılar, yapay zekaya sahip algoritmalarla Amazon Ormanlarında bulunan kaçak yolları tespit edecek. Algoritma, uydu görüntülerini sürekli olarak inceleyerek ormandaki yasadışı durumları bildirecek. Şu anda yüzde 70 doğrulukla çalışan algoritmanın, geliştirmelerin ardından yüzde 90’a ulaşacağı belirtiliyor.

Amazon Ormanları zenginliği nedeniyle kereste ve maden şirketlerinin hedefinde diyebiliriz. Imazon, usulsüz durumlara karşı Amazon Ormanlarını korumaya çalışacak.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*