Almanya WhatsApp’ın Veri İşlemesine Yasak Getirdi

 

WhatsApp’ın gizlilik politikasındaki değişiklik kararı Facebook’un başını ağrıtmaya devam ediyor. Almanya’da Veri Koruma Otoritesi, Facebook’un WhatsApp kullanıcı verilerini işlemesine yasak getirdi.


Almanya Hamburg eyaleti Kişisel Verilerin Korunması Sorumlusu Johannes Caspar, yaptığı açıklamada, “Bu yasaklama emri, Almanya genelinde kullanım şartlarına rıza gösteren milyonlarca kullanıcının haklarını ve özgürlüklerini güvence altına almayı amaçlamaktadır.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp’ın En Büyük Tehdidi: Biyolojik Datalar

Caspar yaptığı açıklamada ayrıca, Facebook’un kullanıcı verilerini işlemesinde yeterli hukuki dayanak bulunmadığını da vurguladı.

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nde (GDPR) yer alan olağanüstü yetkileri dahilinde Facebook’u, WhatsApp kullanıcı verilerini üç ay askıya alması için zorlayacağını belirten Caspar, bu aralıkta AB’nin kullanıcı verileri konusunda genel bir karar almasını talep edeceklerini de sözlerine ekledi.

Caspar, karardaki amacının kullanıcı verilerinin işlemesinde kullanılan metotların neden olduğu dezavantajları ve zararları önlemek olduğunu söyledi.

Almanya WhatsApp'ın kişisel verileri işlemesine yasak getirdi

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini 15 Mayıs’a Ertelemişti


WhatsApp’ın değiştirdiği gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs’tan sonra devreye girmesi bekleniyor. Ocak ayında  WhatsApp yeni gizlilik politikasını yayınlayarak, bu gizlilik politikasına onay vermeyenlerin 15 Şubat itibarıyla uygulamayı kullanamayacaklarını duyurmuştu. Tüm dünyada gelen tepkiler ve diğer anlık mesajlaşma programlarına yönelik göç sonrasında da WhatsApp değişikliği 15 Mayıs’a ertelemişti.

WhatsApp gizlilik politikasına onay vermeyen kullanıcılarının hesaplarını 15 Mayıs tarihi itibarıyla askıya alacağını, ağustos itibarıyla da bu hesapların silineceğini bildirmişti.

Kaynak: Sputnik News

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*