Alibaba Group’a 2,8 milyar Dolar Ceza Kesildi

 

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba, tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle 2,8 milyar dolar para cezasına çarptırıldı.


Devlet Piyasa Düzenleme Kurumu (SAMR) tarafından yapılan açıklamada, Alibaba Group’un rekabeti sınırladığı ve malların serbest dolaşımını engelleyerek piyasadaki hakim konumunu kötüye kullandığı belirtildi.

Çin’den Tekelleşme Karşıtı Yasa Geliyor

SAMR, 12 Mart’ta aralarında Tencent, Çinli arama motoru Baidu Inc, Didi Mobility ve Softbank’ın da bulunduğu 12 şirkete tekelleşme karşıtı yasayı ihlal ettikleri gerekçesiyle 77’şer bin dolar para cezası kesildiğini duyurmuştu.

Çin, büyük teknoloji şirketlerinin tekelci uygulamalarının önüne geçmek için yeni düzenlemeleri, 8 Şubat’ta yürürlüğe koymuştu.

Alibaba Group'a 2,8 milyar Dolar Ceza Kesildi

Alibaba’nın Medya Sektöründeki Varlıklarını Elden Çıkarması İstendi


The Wall Street Journal’in haberine göre Çin hükümeti bir süre önce, Alibaba’ya, şirketin artan kamu etkisinden dolayı medya sektöründeki varlıklarını elden çıkarmasını söylemişti.

2019’da Alibaba’dan resmen emekli olan ancak büyük bir hissedar olmaya devam eden milyarder kurucusu Jack Ma, ise son aylarda yetkililerin hedefinde olmayı sürdürüyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*