Akıllı Şehirler 5G Kaynaklı Fidye Yazılımı Saldırılarıyla Tehlike Altında

 

Siber güvenlik şirketi Fortalice Solutions CEO’su olan Theresa Payton, 5G kaynaklı fidye yazılımları için uyarıda bulundu. Payton, akıllı şehirlere yönelik tehlikeye dikkat çekti.


Siber güvenlik şirketi Fortalice Solutions CEO’su Theresa Payton, fidye yazılımı saldırılarının daha da kötüleşeceğini ve bu saldırılardan birinin sonunda tüm 5G özellikli akıllı şehrin altyapısını ortadan kaldırabileceği konusunda uyardı.

Payton, “İki yıl sonrasına bakıyorum ve tahminim fidye için bir 5G akıllı şehirlerin kullanılacağı yönünde. Şu anda bana bu tahminin gerçekleşmeyeceğini söyleyen hiçbir şey görmüyorum” açıklamasında bulundu.

Daha önce fidye yazılımları tarafından tehlikeye atılan birçok şehir ve kamu altyapısı vakası gündeme gelmişti. Ancak 5G ve daha çok bağlantılı sistemin olduğu bir senaryoda, bu saldırılarla daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir.

Birleşik Krallık Ulusal Siber Güvenlik Merkezi’nden (NCSC) akıllı şehir güvenliğine ilişkin kılavuz, şehirlerin yalnızca güvenilir satıcılardan gelen cihazları piyasaya sürmesini ve ağdaki hiçbir IoT cihazının varsayılan kullanıcı adını ve şifreyi kullanmamasını öneriyor. Ancak tüm bunlar, bir saldırı ile karşı karşıya kalmamak için yeterli değil diyebiliriz.

Kaynak: Techinside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*