Akıllı Saat Teknolojisi Güvenli Midir ?

 

Akıllı saat gizliliği ve güvenliği, diğer birçok akıllı cihaz ve IoT cihazı ile benzer riskleri taşır. Popüler markalar bazı korumalar sağlasa da, akıllı saatinizi etkileyebilecek bilinen güvenlik açıkları vardır. Akıllı saatlerin her yaştan kullanıcısı olduğundan gizliliğinize ve verilerinize (veya yakınlarınızın gizliliğine ve verilerine) karşı oluşması muhtemel tehlikeleri merak etmek normaldir.


Bu ürünlerin kolaylığı bazen korsanların verilerinize erişimini de kolaylaştırabilir. Ancak bu endişelere rağmen kendinizi korumanın yolları vardır.

Akıllı Saat Teknolojisi Nedir-Güvenlik Riskleri Nelerdir?


Akıllı saatler, Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) katkıda bulunan birçok akıllı teknoloji ürününden yalnızca biridir ve bu pazar büyümeye devam ettikçe bu cihazlar siber saldırılara karşı daha da savunmasız hâle gelecektir. IoT sayesinde cihazların birbirleriyle “konuşabilmesi” özelliği ile birlikte birçok işlem daha kolay hâle geldi. Ancak bu veri alış verişi, kaçınılmaz bir şekilde korsanlar için bir hedef tahtası olma eğiliminde.

Akıllı saat gizliliği ile ilgili endişelerin çoğu, bağlı teknoloji tehlikelerine ve IoT’yi kapsayan siber güvenlik standartlarının bulunmamasına dayalıdır. Daha fazla analog cihaz internete (veya birbirlerine) bağlandıkça akıllı evinizdeki aydınlatma düğmeleri bile siber güvenliğe ihtiyaç duyacaktır.

Saatler, hiç kimsenin IoT ürünlerini kullanıcı koruması ve güvenliği kalitesi açısından değerlendirmediği bir güvenlik “gri alanına” dâhil olan birçok akıllı teknoloji ürünü arasındadır.

Tarzınızı Yansıtacağınız Akıllı Saat Modelleri Ve Teknolojileri -  blog.cincin.com.tr

Akıllı Saat Teknolojisi ile Elde Edilen Verileriniz Güvende Mi ?


Akıllı saat verileri, bir dolandırıcıya kendiniz ve faaliyetleriniz hakkında çok fazla bilgi verebilir. Bu cihazlar tarafından toplanan, gönderilen ve alınan tüm bilgiler, kimliğinizi ve yaşamınızı ele geçirmeyi ideal hâle getirir. Ancak bu, saatinizi çöpe atmanız gerektiği anlamına gelmez. Bunun yerine, verilerinizin saat üreticisi tarafından nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz.

Veri toplama

Akıllı saatler, size ilişkin çok sayıda kişisel bilgiyi Bluetooth ve internet gibi bağlantılardan geçirerek toplar. GPS konumunuz, hareket izleme özelliği, kredi kartı işlemleri ve takvim ayrı ayrı ele alındığında nispeten güvenli olabilir. Ancak bu ayrıntılar bir araya geldiğinde ATM PIN kodlarınızı, parolalarınızı, günlük rutininizi ve daha fazlasını açığa çıkarabilir. Teoride, üreticiniz verilerinizi saklamak ve işlemek için merkezi, şirket içi hizmetler kullanıyorsa tek bir şirket güvenliği ihlali sizi veri hırsızlığına karşı savunmasız hâle getirir.

Veri biriktirme

Bu cihazlarda derlenen kullanıcı verileri, servis sağlayıcınızdan üçüncü taraflara gönderilir. Bu; sağlayıcıların veri saklama, işleme ve analiz etme sürecinde size daha iyi bir deneyim sunmalarına yardımcı olduğundan kötü amaçlı değildir.

Asıl sorun: Bu veriler, sizinle ilgili reklam profilleri oluşturmak üzere bazı üçüncü taraflarca kullanılabilir. Aynı zamanda bu veriler, birçok farklı şirket ile paylaşılarak gizliliğinizin ihlal edilmesinde daha fazla saldırı noktası oluşturabilir. Bununla birlikte, tüm akıllı saat markaları verilerinizi aynı şekilde ele almaz; bu nedenle üreticinizin veri toplama politikalarını okumalısınız.

internet-of-things-security-risks-3.jpg

Akıllı Saat Verilerinizi Nasıl Koruma Altına Alabilirsiniz?


Tüketici koruması olmaması nedeniyle, akıllı saatinizi kullanırken dikkatli olmaya devam etmeniz gerekir. Mevcut akıllı saat gizlilik özelliklerini kullanarak riskleri sınırlandırmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi koruma sürecinin kalan kısmı ise saatinize neleri bağladığınızın farkında olmakta yatar.

Verilerinizi güvende tutabilmek için yapmanız gerekenler;

  • Saatinizdeki Etkinleştirme Kilidi özelliğini kullanarak izinsiz eşleştirmeleri engelleyin. Bu özellik, çalınan saatlere erişilmesini engeller.
  • İki faktörlü kimlik doğrulama, ­ istenmeyen kullanıcıları cihazdan uzak tutmak için ikinci bir cihazdaki ek bir doğrulamadan faydalanır. Bazı cihazlarda bu özelliğin olmadığı bilindiği için cihazınızı almadan önce bu özelliğe sahip olduğundan emin olun.
  • Kilit ekranındaki parola koruması da hırsızlar ve korsanlar için bir başka engeldir. Akıllı saatlerden birden fazla koruma türü olabileceği için mümkün olduğunca çok seçeneği etkinleştirdiğinizden emin olun.
  • Tüm IoT cihazlarınızı saatinize bağlamayın. Korsanlar akıllı saatinizi hedef alabilir ve onu diğer cihazlara erişebileceği bir anahtarlık gibi kullanarak evinizdeki akıllı cihazlara erişebilir. Birileri “anahtarlarınızı” internet üzerinden çalabileceği için bazı anahtarlarınızı anahtarlığa takmamak (deyim yerindeyse) isteyebilirsiniz. Örneğin, akıllı ev güvenliğiniz (kapı kilitleri, güvenlik kameraları vb.), sizi haneye tecavüz için kolay bir hedef hâline getirebilir.
  • Misafir Wi-Fi ağı kurun ve saatinizi ana et ağınızdan tamamen ayrı tutmaya çalışın. Akıllı saatinizi ve diğer misafir cihazları ana ağdaki güvenli ev cihazlarından izole edin. Herkese açık Wi-Fi ağlarına veya diğer ev dışı cihazlara bağlanan mobil cihazların tehlikeyle karşılaşma olasılığı daha yüksektir.
  • Kullanılmayan veya güncellenmemiş cihazlarınızı ev ağınızdan çıkarın. Kullanılmamış teknolojiler önemli yazılım güncellemelerini içermeyebilir ve bu durum güvenliğiniz açısından korkunç sonuçlara yol açabilir. Akıllı ürünlerinizi güncellemeyi düşünseniz de eski modellerin desteklenmiyor olma ihtimali yüksektir.
  • Ağınızda kullanılan tüm cihazları güncelleyin. Bunu kaç kere söylesek azdır: Güvenlik yamaları hayati önem taşır. Akıllı televizyonlarınız da dâhil olmak üzere tüm cihazlarınızda en son üretici yazılımlarının kullanılmasını sağlayın. Cihazların güncellenmesi mümkün değilse bu cihazları yeni modelleriyle değiştirmeyi veya ağınızdan çıkarmayı düşünebilirsiniz.
  • Bağlı cihazlardaki varsayılan arka uç parolalarını değiştirin. Bir dizi varsayılan kimlik bilgileri ile cihazınıza teknik geliştirme amaçlı erişim sağlanıyor olabilir. Cihazınızın teknik kılavuzunda bu konuyla ilgili talimatlar bulunabilir. Eğer yoksa üreticiniz ile iletişime geçin ve bunları nasıl değiştirebileceğinizi sorun.
  • Ağ yönlendiriciniz ve modeminizin parolaları, değiştirilmesi gereken en önemli parolalardır. Parolalarınızın son derece güçlü olduğundan emin olun ve onları bir parola yöneticisinde güvenle saklayın.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*