Adware(Reklam Yazılımı) Nedir?

 

Adware (Reklam Yazılımı), bilgisayarınızda reklamlar görüntülemek, arama isteklerinizi reklam web sitelerine yeniden yönlendirmek ve özelleştirilmiş reklamların görüntülenmesi için ziyaret ettiğiniz web sitelerinin türleri gibi hakkınızdaki pazarlama verilerini toplamak amacıyla tasarlanmış programlara verilen addır.


Adware, yüklenildiği bilgisayara yüklenme işleminden sonra program kullanımdayken otomatik olarak çalışan, gösteren ve indirme yapan bir yazılım paketidir. Adwarelerin bazı tipleri kendilerine paketli hâlde gelen spywareler bulundururlar ve kişisel bilgilere gizlice ulaşılmasında kullanılırlar.

Reklam Yazılımları, bilgisayarınızda reklamlar görüntülemek, arama isteklerinizi reklam web sitelerine yeniden yönlendirmek ve özelleştirilmiş reklamların görüntülenmesi için ziyaret ettiğiniz web sitelerinin türleri gibi hakkınızdaki pazarlama verilerini toplamak amacıyla tasarlanmış programlara verilen addır.

Zombi Bilgisayar Ağı Kuran Botnet Nedir?

İzninizi alarak veri toplayan reklam yazılımları, izniniz olmadan bilgi toplayan Trojan casus yazılım programlarıyla karıştırılmamalıdır. Adware (Reklam Yazılımı) bilgi topladığını size bildirmediğinde kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir. Trojan-Spy davranışını kullanan kötü amaçlı yazılımlar buna örnek gösterilebilir.

Reklam Yazılımı sizi nasıl etkileyebilir?


Adware (Reklam Yazılımı), reklam görüntülemek ve veri toplamak dışında genellikle varlığını belli etmez. Çoğunlukla bilgisayarınızın sistem tepsisinde programla ilgili bir işaret görünmez ve program menünüzde dosyaların makinenize yüklendiğine ilişkin bir belirti bulunmaz.

Reklam Yazılımları, bilgisayarınıza başlıca iki yoldan ulaşabilir:

 • Ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım ile
  Bazı ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programları, söz konusu ücretsiz yazılım veya paylaşılan yazılım programının geliştirilmesi ve dağıtılması için fon sağlamaya yardımcı olacak reklam gelirleri elde etmeyi amaçlayan yasal bir yol olarak Adware (Reklam Yazılımı) içerebilir.
 • Virüslü web siteleri
  Virüslü bir web sitesini ziyaret etmeniz Adware’in (Reklam Yazılımı) makinenize yetkisiz bir şekilde yüklenmesine yol açabilir. Bilgisayar korsanı teknolojileri sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin, bilgisayarınıza tarayıcınızdaki bir güvenlik açığı aracılığıyla ulaşılabilir ve gizli yükleme için tasarlanmış Truva atları kullanılabilir. Bu şekilde çalışan Adware (Reklam Yazılımı) programlarına genellikle Tarayıcı Korsan adı verilir.

Adware (Reklam Yazılımı) Nedir?

Reklam Yazılımı’na karşı korunma


Adware programları, genellikle kaldırma prosedürleri içermez ve virüslerin bilgisayarınıza girip fark edilmeden çalışmak için kullandıklarına benzer teknolojilerden yararlanabilir. Ancak, Adware bilgisayarınızda yasal nedenlerle de bulunabileceğinden, anti-virüs çözümleri belirli bir Adware programının sizin için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyemeyebilir.

 • Reklam Yazılımı kaldırma

  Anti-virüs motoru tarafından algılanan bir Adware programının tehdit oluşturabileceğinden şüphelenmenize yol açacak birçok neden olabilir. Örneğin, program izniniz olmadan yüklendiyse ve programın nereden geldiğini bilmiyorsanız, web sitesinde programın açıklamasını okuduysanız ve güvenliğiyle ilgili endişeleriniz varsa şüphelenmeniz normaldir. Bu durumlarda, gelişmiş anti-virüs yazılımları, Adware’den  kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 • Reklam Yazılımlarını algılamamayı tercih etme

  Adware (Reklam Yazılımı) programlarının algılandığı, ancak bu programların izniniz alınarak yüklenen programlar olduğundan emin olduğunuz durumlarda, programların cihazlarınıza veya verilerinize zarar vermediğine karar verebilirsiniz. Çeşitli anti-virüs ürünleri, bu programların algılanması seçeneğini devre dışı bırakmanıza veya istisna listesine belirli programlar eklemenize olanak tanıyarak anti-virüs motorunun söz konusu Adware’i (Reklam Yazılımı) kötü amaçlı olarak işaretlememesini sağlar.

Birçok ücretsiz yazılım ve paylaşılan yazılım programı, siz programı kaydettirdikten veya satın aldıktan sonra reklam görüntülemekten vazgeçer. Ancak, bazı programlar dahili üçüncü taraf Adware yardımcı programları kullanır ve bazı durumlarda bu yardımcı programlar programı kaydettirdikten ya da satın aldıktan sonra da bilgisayarınızda yüklü kalır. Bazı programlarda, Adware bileşeninin kaldırılması programın arızalanmasına yol açabilir.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*