ABD’ye Yönelik Dış Müdahaleler Sürüyor

 

ABD’de geçen ay gerçekleşen başkanlık seçimlerinin sonucu resmi olarak onaylanmış olsa da halkın seçim sürecine olan güvenini zayıflatmaya yönelik ve toplumu kutuplaştırmaya yönelik dış müdahaleler devam ediyor.


2020 seçim sonuçlarını onaylayan devlet yetkililerine karşı tehditler savuran ve ölümcül şiddeti teşvik eden bir kampanyanın arkasında İranlı siber aktörlerin yer aldığı iddia edildi.

Bleepingcomputer.com sitesinin haberine göre operasyon kapsamında başkanlık seçimlerinde görevli özel sektör temsilcileri ile hükümet yetkililerinin kişisel bilgilerini ve fotoğraflarını ifşa eden bir web sitesi kuruldu. 6 Aralık’ta kurulan “Enemies of the People” (Halkın düşmanları) adlı web sitesinde, görevi Joe Biden’a devretmeye hazırlanan Donald Trump’ın seçimlerde yolsuzluk yapıldığına ilişkin iddialarını desteklemeyen yetkililerin ve görevlilerin kişisel bilgileri (ev adresleri, e-posta, isimler ve fotoğrafları) gösteriliyor.

ABD Seçim Yetkililerine Yönelik Ölüm Tehditleri


Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansından (CISA) yapılan ortak açıklamada  yetkililer şu an kapalı durumda olan web sitesinin arkasında İran’ın olduğundan neredeyse emin olduklarını belirterek iddialarının “son derece güvenilir bilgilere” dayandığını ifade etti.

Her iki kurum da Aralık 2020 ortalarında web sitesinin ABD seçim yetkililerine yönelik ölüm tehditleri içerdiğini ekledi.  Bunlar arasında valiler, bakanlar, eski CISA Direktörü Christopher Krebs, FBI Direktörü Christopher Wray ve oylama sistemlerinin tedarikçi şirketi Dominion’un çalışanları yer alıyor.

Dominion Şirketi, Yazılımlarındaki Sahtecilik Suçlamasıyla Hedef Haline Gelmişti


Dominion şirketi, başkanın avukatlarının Dominion yazılımının Trump’a verilen oyların Biden’e yazıldığını iddia etmesinin ardından Trump destekçilerinin hedefi olmuştu.

FBI, yetkililere ölüm tehditleri savurmak için kullanılan birden fazla e-posta hesabı tespit etti. Bu hesaplar arasında şunlar yer almakta: enemiesofthepeople@tutanota.com6e.nemiesOfThepeople.e9@protonmail.com3e.nemiesOfThePeopl.e3@protonmail.com3e.nemiesOfThePeopl.e3@gmail.com

İran’ın ABD başkanlık seçimlerine müdahale etme girişimlerine dair resmi kuruluşlardan bir çok uyarı yapılıyor. FBI ve CISA özellikle ekim ayında konuyla ilgili birden çok uyarı yayınlamıştı. Bunlardan biri, e-posta yoluyla Demokrat seçmenleri hedef alan ve bu kişileri Cumhuriyetçi adaya oy vermezlerse şiddete maruz bırakılmakla tehdit eden ‘Proud Boys” adı aşırı sağcı grupla ilgili yapılan bir uyarıydı. E-postaların konu kısmında “Trump’a oy verin yoksa…” yazılı bir E-posta, demokrat seçmenlere gönderilmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*