ABD’nin Yeni Hedefi: Türkiye Huawei Ortaklığı

 

ABD yöneticilerinin, Çin menşeili telekomünikasyon şirketi Huawei’n küresel pazardaki itibarını baltalama girişimleri devam ederken, Huawei’n Türkiyeye olan  yatırımlarının ABD’yi rahatsız etmekte olduğu, ABD’li üst düzey yetkililer tarafından dile getirildi.


ABD Dışişleri Bakanı Mile Pompeo’nun, geçtiğimiz günlerde özellikle Huawei ve diğer Çinli firmaların Türkiye’de göstermiş olduğu faaliyetten dolayı rahatsızlık duyduklarını dile getirmişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, muhafazakar bir Amerikan gazetesi olan Washington Examiner’a; Çin’in Huawei odaklı girişimleriyle, global çaplı nüfuz arttırma politikalarına ilişkin geçtiğimiz günlerde verdiği röportajda, “Huawei’n Türkiye’de önemli miktarda veriye sahip olduğu gerçeği ve ve ellerinde olan bu verilerin aslında Çin Komünist Partisi’nin elinde olduğu unutulmamalı. İçinde bulunduğumuz durumun farkında olmalı ve her zamankinden daha dikkatli hareket etmeliyiz.” ifadelerini kullanmıştı. ABD tarafından sıkıştırılmaya devam eden, yasaklamaların ve yaptırımların gün geçtikçe odağında olmayı sürdüren Huawei ise, Pompeo’nun sarf ettiği sözler ile ilgili açıklama yaptı:

Çin’den Sonra En Büyük İkinci Huawei Ar-Ge Merkezi Türkiye’de


Konuyla ilgili açıklama yapan Huawei Türkiye, Huawei’nin Türkiye ile olan ilişkilerine vurgu yaparak Huawei Ar-Ge Merkezinin 10. yılında olduğunu belirtti. Bu merkezin Çin’den sonra en büyük ikinci Huawei Ar-Ge merkezi olduğunu da belirten Huawei, Ar-Ge merkezinin Türkiye’de telekomünikasyon alanında çalışan 17 merkezden biri olduğunu ifade etti.

Türkiye’deki yatırım miktarına da dikkat çeken merkez, Türkiye’ye yatırım miktarının 520 milyon TL olduğunu bildirdi. İstihdama yönelik katkı sağladıklarına da dikkat çeken merkez; önemli çalışmaların da yapıldığını aktardı. Bununla birlikte diğer Türk firmalarına da danışmanlık verildiği belirtildi. Şu an ki çalışan kapasitesinin 1.500 mühendisi ve araştırmacıyı kapsadığı belirtilirken, 620 aktif profesyonel çalışanının da olduğu aktarıldı. 15 üniversite ve 28 akademisyen ile ortak çalışma yapıldığını belirten merkezin, yüzde 23 oranında kadın çalışana sahip olduğu ve kadın çalışan istihdamına da katkı yapıldığı belirtildi. Çalışan sayısının ise önümüzdeki yıl yüzde 10 artmasının hedeflendiği de açıklama da yer aldı.

Türkiye’de geliştirilen ürün ve sistemlerin 30 ülkeye de ihraç edildiği aktarılırken, İstanbul’daki mühendisler tarafından geliştirilen teknolojilerin Avrupa, Güney Amerika, Orta Doğu ve Asya’da alıcıları olduğu ve ihracat yüzdesinin arttığı belirtildi. En son gerçekleştirilen yazılım ihracatıyla birlikte, Türkiye’ye 260 milyon dolar girişin sağlandığı  ve şu an yürütülen çalışmalarda ise, 5G, AI ( Artıfıcıal İntelligence= Yapay Zeka ) ve HMS ( Huawei Mobil Servis) üzerine yoğunlaşıldığı ve her geçen gün olumlu gelişmelerin kaydedildiği bildirildi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*