ABD’li Petrol Şirketi 4.4 Milyon Dolar Fidye Ödedi

 

ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından biri olan ve iki hafta önce fidye yazılımı saldırısı kurbanı olan Colonial Pipeline, petrol tedariği krizi yaşanması sonucu istenen fidyeyi ödeme kararı almıştı. Colonial Pipeline’den yapılan açıklama sonrası siber saldırganlara ödenen fidye miktarı belli oldu.


Colonial Pipeline’a düzenlenen fidye yazılımı saldırısı sonrası, şirket istenen fidye miktarını ödeme kararı aldığını açıklamıştı. Colonial Pipeline’dan yapılan açıklamada 4.4 milyon doların siber saldırganlara verildiği belirtildi.

ABD Petrol Boru Hattı Siber Saldırıya Uğradı

ABD’de en büyük petrol boru hatlarından Colonial Pipeline’nin siber saldırı nedeniyle kapatılmasının ardından, Colonial Pipeline çareyi istenen parayı ödemekte bulmuştu.

ABD medyasında şirketin 5 milyon dolar ödediği iddia edilmişti ancak gerçek miktar ortaya çıktı. Colonial Pipeline, 7 Mayıs’ta yaşanan saldırı nedeniyle hackerlara 4.4 milyon dolar ödendiğini açıkladı.

Şirket sözcüsü, “Karar kolay alınmadı ama yapılması gerekeni yaptık. Milyonlarca Amerikalı Colonial’a güveniyor” dedi.

Siber Saldırı Nedeniyle Şirketin Faaliyetleri Durdurulmuştu


Houston’dan New York Limanı’na günlük 100 milyondan fazla galon benzin ve diğer yakıt taşıyan Colonial Pipeline boru hattının faaliyetleri siber saldırı nedeniyle geçici olarak durdurulmuştu.

ABD medyasında çıkan haberlere göre şirket fidyeyi, kripto para olarak korsanlara gönderdi. Bilgisayar korsanlarının, ödemeyi aldıktan sonra, devre dışı bırakılan bilgisayar ağını geri yüklemek için bir yazılım gönderdiği ifade edildi.

Saldırının ardından günlük 100 milyon galonun üzerinde yakıt taşıyan boru hattı, yaklaşık 1 hafta faaliyetlerine ara vermiş, bir çok eyalette yakıt sıkıntısı yaşanmıştı. Petrol istasyonlarında uzun araç kuyrukları meydana gelmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*