ABD Uluslararası Siber Güvenlik Ağına Katılma Kararı Aldı

 

ABD uluslararası siber güvenlik ortaklığına destek olacağını duyurdu. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, bu amaçla Call for Trust and Security in Cyberspace’e katılıyor.


ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD’nin 80’den fazla ülke, yerel yönetimler ve teknoloji şirketleri arasında siber güvenliği geliştirme ve “açık, birlikte çalışabilir, güvenli ortamı koruma” odaklı gönüllü bir anlaşma olan Paris Call for Trust and Security in Cyberspace’e katılacağını söyledi.

Duyuru, Harris’in bir dizi konuyu görüşmek üzere Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya geldiği Paris’e yaptığı diplomatik gezinin bir parçası oldu. Macron, 2018’de girişimin oluşturulmasına öncülük etti ve uzun süredir ABD’nin dahil edilmesini istedi. Ancak eski Başkan Donald Trump’ın yönetimi, Çin ve Rusya’nın da bir parçası olmadığı için onu eleştirerek katılmayı reddetti.

Beyaz Saray’dan yakın tarihli bir açıklamada, ABD’nin “siber uzayda sorumlu davranış normlarını ilerletmek ve teşvik etmek için Fransa ve diğer hükümetler, özel sektör ve dünya çapındaki sivil toplumla devam eden ortaklığı dört gözle beklediğini” söyledi.

Paris Çağrısı, bireyleri ve altyapıyı koruma, interneti koruma, seçim süreçlerini savunma, fikri mülkiyeti savunma, kötü amaçlı yazılımların yayılmasını önleme, yaşam döngüsü güvenliği, siber hijyen, özel aktörlerin “hack” yapmasını yasaklamayı içeren dokuz ilkeden oluşuyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*