ABD Siber Saldırı Mevzuatı Yayınlayacak

 

ABD, son dönemde Colonial Pipeline boru hattını ve hükümete ait kurumları ve kuruluşları hedef alan siber saldırılar nedeniyle kapsamlı bir inceleme başlattıklarını duyurdu. Gerçekleştirilecek kapsamlı araştırma sonucuna göre ise yeni bir yasal mevzuat yayınlanabilir.


ABD hükümeti, ülkenin en büyük petrol boru hattı Colonial Pipeline’ı hedef alan fidye yazılımı saldırısı sonrası alarma geçmiş durumda. Ülkede enerji kesintisine neden olan ve sistemleri felç eden saldırı sonrası ise hükümet siber güvenlik alanında önlemleri artırmaya çalışıyor.

ABD Petrol Boru Hattı Siber Saldırıya Uğradı

Yüksek Profilli Siber Saldırılar İçin İnceleme Başlatıldı


ABD Senatosu, bu saldırının ardından kapsamlı bir şekilde harekete geçmiş durumda. ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer yaptığı açıklamada, yasal bir hareketin gerekli olup olmadığını öğrenmek için hükümetlere ve işletmelere yönelik son yüksek profilli siber saldırılar için inceleme başlattığını söyledi.

Schumer: “Bugün, İç Güvenlik Komitemizden Başkan Gary Peters ve diğer ilgili komite başkanlarımızdan, bu saldırılara ilişkin hükümet çapında bir inceleme başlatmalarını ve siber suç tehdidine karşı koymak ve mücadeleyi siber suçlara taşımak için hangi mevzuatın gerekli olabileceğini belirlemelerini istiyorum” açıklamasında bulundu.

Dolayısıyla yapılacak inceleme sonrasında siber saldırılarla mücadele kapsamında mevzuat değişikliği yapılabilir.

Kaynak: TechInside

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*