ABD Senatosu: Telefonları Resetleme Tavsiyesinde Bulundu

ABD Senatosu, son dönemde verdikleri hasar milyarlarca doları bulan siber saldırılar ile ilgili üyelerine basit bir tavsiyede bulundu: Telefonunuzu açıp kapatmanız yeterli.


Siber suçlular, toplumdaki yetersiz siber güvenlik bilinci nedeniyle hedeflerine kısa sürede ulaşabiliyorlar. Geliştirdikleri yeni yöntemlerle kullanıcı verilerini ele geçirmeye çalışıyorlar. Burada “Telefon Korsanlığı” adı verilen durum karşımıza çıkıyor.

Telefon korsanlığı, birisinin zorla telefonunuza veya iletişimine erişim sağladığı tüm yöntemleri kapsayan bir saldırı türü. Bu saldırı, gelişmiş güvenlik ihlallerinden güvenli olmayan internet bağlantılarını dinlemeye kadar değişiklik gösterebilir. Ayrıca telefonunuzun fiziksel olarak çalınmasını ve kaba kuvvet gibi yöntemlerle ele geçirilmesini de içerir.

Can Smartphones and Blockchain Make Voting More Accessible? | Time

ABD SENATOSU CİHAZLARI AÇIP KAPATMA TAVSİYESİNDE BULUNDU


ABD Senato’su ise üyelerine, telefon güvenliğini artırmak için cihazı belli aralıklarla açıp kapatmanın işe yarayacağı yönünde bir tavsiyede bulundu.

Bu tavsiyenin sebebi, birçok virüsün geliştirilme yapısında gizli. Akıllı telefon kullanıcılarının nadiren telefonlarını açıp kapatması sebebiyle, siber suçlular telefonda uzun süreli kalacak virüsler geliştirmekle uğraşmayabiliyorlar. Hızlı bellekte çalışan virüsler ve yazılımlar, akıllı telefonları ele geçirmek üzere kodlanıyor.

Her ne kadar ABD Senatosu’nun önerisi yetersiz olsa da, aklınızın bir köşesinde bulundurmakta fayda var.

Telefon Korsanlığı ve Kendinizi Koruma Yöntemleri yazımızda ele aldığımız çeşitli güvenlik önlemleriyle, bu saldırıları büyük ölçüde engellemek ve kendinizi güvene almak mümkün.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*