ABD Seçimlerinde Robocalls Soruşturması

 

ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) yetkilisi, seçmenlere, corona virüs nedeniyle oy kullanmak için evden çıkmanın tehlikeli olacağı yönünde teşvik eden otomatik çağrıların (robocalls) FBI tarafından soruşturulduğunu açıkladı.


Üst düzey bir İç Güvenlik Bakanlığı yetkilisinin yaptığı açıklamada, FBI’ın ülke çapında seçmenler üzerinde baskı kurulmasına yönelik atılan otomatik mesajları araştırdığını söyledi.

Yapılan araştırmaya göre seçmenleri seçim günü “güvenli bir şekilde evde kalmaya” teşvik eden yaklaşık 10 milyon otomatik mesaj atıldı. Öte yandan Michigan’da yapılan otomatik çağrılarda ise seçim günü çok uzun kuyruklar olacağından, seçim günü olan salı gününe ek olarak çarşamba günü de oy kullanılabileceği şeklinde yanlış bilgi verildiği belirtiliyor.

Bu Sıradışı Bir Durum Değil


Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) yetkilisi, isminin açıklanmaması şartıyla basın mensuplarıyla yaptığı görüşmede, bunun sıra dışı bir şey olmadığını belirterek, “Otomatik mesajlar ile her seçim döneminde karşılaşıyoruz ve bu olağan bir durum” diye konuştu.

FBI ise bu tür otomatik çağrılardan haberdar olduklarını ve konuyla ilgili başka bir açıklama yapmayacaklarını ancak araştırmaya devam edildiğini açıkladı. FBI olarak Amerikan halkını oy verme işlemine dair yerel seçim yetkililerinden alabilecekleri herhangi bir bilgiyi doğrulamaya teşvik ettikleri de açıklamada yer aldı.

Muhafazakar Komploculara Soruşturma


FBI’ın otomatik çağrılarla ilgili soruşturması bu kampanya dönemindeki tek soruşturma değil. Michigan Başsavcısı Dana Nessel geçtiğimiz günlerde muhafazakar komplocular Jack Burkman ve Jacob Wohl aleyhinde, Detroit bölgesindeki seçmenleri hedef alan bir ‘robocall’ kampanyası düzenleme suçlamasında bulundu.

Nessel konuyla ilgili attığı bir tweette Flint bölgesinde ‘robocall’ olaylarının rapor edildiğini bildirmişti. New York Başsavcısı Letitia James de bağlı bulunduğu savcılık biriminin otomatik mesajları araştırdığını söyledi.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*