ABD Petrol Boru Hattı Siber Saldırıya Uğradı

 

ABD’nin en büyük petrol boru hatlarından biri olan Colonial Pipeline siber saldırı kurbanı oldu. Şirketin gerçekleştirilen saldırı nedeniyle geçici olarak faaliyetlerini durdurduğu açıklandı.


Houston’dan New York Limanı’na günlük 100 milyondan fazla galon benzin ve petrol taşıyan Colonial Pipeline boru hattının siber saldırıya uğradığı açıklandı. Şirket, gerçekleştirilen siber saldırı faaliyetlerini geçici olarak durdurduğunu açıkladı.

Oxford Üniversitesi Laboratuvarı Saldırıya Uğradı

Şirketten yapılan açıklamada ise tüm boru hattındaki faaliyetlerin geçici olarak durmasına neden olan ve birtakım bilgi teknolojilerinin sistemlerini etkileyen tehdidi kontrol altına almak için belirli sistemlerin çevrim dışı bırakıldığı belirtildi.

Colonial Pipeline Siber Güvenlik Firması ve Federal Kurumlar İle Temasa Geçti


Açıklamada ayrıca şirketin soruşturma için bir siber güvenlik firmasıyla anlaştığı ve federal kurumlarla temasa geçtiği ifade edildi. ABD’de daha önce de ülkenin resmi kuruluşlarının hedef alındığı “SolarWinds” siber saldırısından Rusya sorumlu tutulmuştu.

Microsoft üzerinden 30 bin kuruluşun bilgilerine erişim sağlandığı tahmin edilen siber saldırıyı ise Çin’in yaptığı iddia edilmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*