ABD Petrol Boru Hattı İçin Ödenen Fidye Kurtarıldı

 

ABD Adalet Bakanlığı’ndan geçtiğimiz ay fidye yazılımı saldırısına uğrayan Colonial Pipeline boru hattı ile ilgili yeni bir açıklama geldi. ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco, siber saldırganlara ödenen fidyenin bir kısmının kurtarıldığını belirtti.


ABD Adalet Bakanlığı, geçen ay ülkenin en büyük petrol boru hattı Colonial Pipeline’a siber saldırı düzenleyen bilgisayar korsanlarına, fidye olarak ödenen kripto paranın bir kısmının kurtarıldığına dair yaptıkları açıklamayla gündeme geldi.

ABD Adalet Bakan Yardımcısı Lisa Monaco, gerçekleştirilen basın toplantısında, söz konusu siber saldırıyı düzenleyen “DarkSide” isimli bilgisayar korsanı ağına, fidye olarak ödenilen milyonlarca dolar kripto paranın geri alındığını duyurdu.

ABD Petrol Boru Hattı Siber Saldırıya Uğradı

Darkside Hacker Grubunun Bitcoin Cüzdanı Ele Geçirildi


Federal Soruşturma Bürosu Direktör Yardımcısı Paul Abbate ise aynı basın toplantısında yaptığı konuşmada, DarkSide’ın Colonial Pipeline için istediği fidyeler için kullandığı bitcoin cüzdanının ele geçirildiğini kaydetti.

Ele geçirilen paranın tam tutarına ilişkin ise herhangi bir detay paylaşılmadı.

ABD’nin Doğu Yakası’ndaki petrol ihtiyacının yaklaşık yüzde 45’ini karşılayan Colonial Pipeline, geçen ay fidye isteyen bilgisayar korsanlarının siber saldırısının hedefi olmuştu.

Colonial Pipeline’ın CEO’su, Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, şirketin siber verilerinin kurtarılması için bilgisayar korsanlarına 4,4 milyon dolar bitcoin ödediklerini kabul etmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*