ABD Online Dolandırıcılıktan 400 milyon $ Kaybetti !

Yeni bir araştırmaya göre, ABD askeri personeli ve gaziler, 2015’ten bu yana hükümet kimliğine bürünmekten, sahte çekilişlere kadar çeşitli mali dolandırıcılıklara toplamda 379,6 milyon dolar kaybetti.

Atlas VPN araştırmasına göre, ABD askeri personeli ve gaziler 2015’ten 30 Haziran 2020’ye kadar çeşitli dolandırıcılıklar sebebiyle 379,6 milyon dolar kaybetti.

Konuyla ilgili Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı veya diğer tüketici sorunları hakkında 680.000’den fazla şikayette bulunuldu.

Federal Ticaret Komisyonu tüm askeri personellerden gelen raporlar, aktif hizmette olan personellerden gelen raporlar, gaziler ve emekli olanlardan gelen raporlar olmak üzere raporları üç farklı gruba ayırıyor.

EN ÇOK ONLARA VURDU !

Gaziler ve emekliler 417.560 şikayet gönderdiler. Bu rakam son beş yıldaki şikayetlerin %61’ini oluşturuyor. En çok maddi kayıp yaşayan grup olan gaziler ve emekliler kayıpların %57’sini oluştururken toplam kayıpları 217,2 milyon dolar civarında.

PİYANGO VE VAAT DOLANDIRICILIĞI İLK SIRADA

“Ödül kazandınız” “Çekiliş bileti dağıtıyorum” ve Piyango gibi dolandırıcıların sık başvurduğu yöntemler, 51,9 milyon dolarlık hasarla askeri personeli en çok maddi hasara uğratan dolandırıcılık arasında ilk sırada yer alıyor. Toplam 10.822 kişi piyango veya benzeri dolandırıcılıkların kurbanı olduğunu bildirdi.

Kayıplar açısından ikinci sırada ise devlet sahtekarlığı dolandırıcılığı var. 2015’ten bu yana 112.987 raporla en çok devlet kimliğine bürünme dolandırıcılığı rapor ediliyor. Devlet kimliğine bürünme dolandırıcılığının askeri personele verdiği maddi hasar ise 46,5 milyon dolar civarında.

Kendilerini yüksek profilli işletmelermiş gibi tanıtan dolandırıcılık yöntemiyse 36,6 milyon dolarlık maddi hasarla üçüncü sırada yer alıyor. 30 bin üzerinde personel işletmeleri taklit eden dolandırıcılık vakalarını bildirdi.

DUYGUSAL MANİPÜLASYONU DA KULLANIYORLAR

Genellikle vatandaşları arayarak birlikte olma ve evlenme vaadiyle kandıran romantik dolandırıcılar bu yolla askeri personelden 24,5 milyon dolar kazandı. Toplamda 1.666 kişi bu dolandırıcılıkların kurbanı olduğunu bildirdi.

EN AZ MADDİ KAYIP NEDENİ ONLINE ALIŞVERİŞ DOLANDIRICILIĞI

Çevrimiçi Alışveriş dolandırıcılıkları ABD askeri personeline 11,3 milyon dolara mal olurken askeri personel toplam 13.935 şikayet göndermiş. Şikayet gönderen personelin yarısından fazlası da maddi kayıp yaşadığını dile getiriyor.

YATIRIM ÖNERİLERİ CEP YAKIYOR

2015’ten bu yana bu dolandırıcılık yöntemine dayanan 100 farklı şikayet bildiriminde bulunuldu. Yalnız 100 şikayette, bu dolandırıcılık toplamda 2,3 milyon dolarlık hasara neden oldu.

Federal Ticaret Komisyonunun kendisi cezai bir işlem başlatamasa da bu raporları ülke içerisindeki hakim ve savcılara gönderiyor. Ayrıca Federal Ticaret Komisyonu vatandaşları karşılaştıkları dolandırıcılıkları bildirmeye teşvik ediyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?