ABD Müslümanların Konum Bilgilerini Satın Aldı Mı

 

ABD ordusunun Müslümanların sık kullandığı bazı uygulamaların konum verilerini satın aldığı öne sürülüyor


ABD merkezli Vice medya grubuna bağlı Motherboard internet sitesinde yer alan habere göre, ABD Ordusunun, Müslümanların yaygın kullandığı bazı cep telefonu uygulamalarından elde edilen konum bilgilerini satın aldığı iddia edildi.

İnternet sitesinin yer verdiği haberde; simsarlar ve güvenlik şirketlerine de satılan konum bilgilerinin, ABD ordusunun, özel birliklerinin, deniz aşırı operasyonlarında kullanıldığı ifade edildi.

Uygulamalar arasında yaklaşık 100 milyon kez indirilen ve namaz saatleriyle kıblenin yönünü bildiren Muslim Pro’nun yanı sıra, Müslümanların kullandığı bir evlilik sitesi, bir fırtına ve su terazisi uygulaması da var.

İddialara göre, ABD ordusu konum verilerini elde etmek için iki veri akışından da faydalandı. Bunlardan biri olan Locate X için ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı (USSOCOM) deniz aşırı operasyonlarına destek amacıyla erişim hakkı satın aldı. Diğer veri akışı ise doğrudan uygulamalardan konum bilgilerini elde eden ve bunları güvenlik şirketleri ve orduya satan X-Mode adlı bir firmadan geliyor.

X-Mode’un kullanıcıların mevcut konum bilgilerini elde ettiği “Muslim Pro”nun Google’ın uygulama mağazası Play Store’den 50 milyon kez indirildiği IOS dahil diğer işletim sistemleriyle toplam indirme sayısının 98 milyona ulaştığı belirtiliyor.

ABD ORDUSU EK YAZILIM LİSANSLARINA 96 BİN DOLAR ÖDEME YAPMIŞ


Açık kaynaklardan elde edilen bilgiler, USSOCOM’un Nisan’da Locate X’den ve Babel X’ten aldığı “ek yazılım lisansı” için 96.000 dolar ödeme yaptığını gösteriyor. Locate X’den yapılan alımı doğrulayan ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı’nın sözcüsü Tim Hawkins, “Yazılıma erişimimiz, denizaşırı operasyonlarımız için gerekli olan görevlere destek için kullanılmaktadır. Amerikan vatandaşlarının mahremiyet, yurttaşlık ve anayasal haklarını koruyan yerleşik prosedürleri ihlal etmedik.” diye konuştu.

MUSLIM PRO UYGULAMASI İDDİALARI YALANLADI


ABD ordusunun, telefon uygulamaları üzerinden insanların kişisel bilgilerini satın aldığı haberiyle odak noktası haline gelen Muslim Pro uygulaması, iddiaları yalanladı.

Uygulamaya ait Twitter hesabından yapılan açıklamada, medyada yer alan haberlerin “yanlış” ve “asılsız” olduğu savunularak, uygulamanın gelişimi ve daha iyi kullanımı için verilerin “anonim” halde ilgili teknoloji şirketleriyle paylaşıldığı ifade edildi.

Açıklamada, X-Mode firması da dahil veri şirketleri ile ilişkilerin kesildiği de duyurularak, “Haberlerin oluşturduğu endişe nedeniyle kullanıcılarımızdan özür dileriz.” ifadesi paylaşıldı.

Namaz vakitleri, kıble yönü tayini, Kur’an ve dualar gibi dini içeriklere sahip Muslim Pro uygulaması, kamuya açık kaynaklara göre, Singapur merkezli Bitsmedia’nın kurucusu Fransız kökenli uygulama geliştiricisi Erwan Mace tarafından 2010 Ramazan ayında piyasaya sürüldü.

ABD ORDUSU TELEFON UYGULAMALARINDAN VERİ TOPLUYOR İDDİASI


Vice haber sitesinde pazartesi günü yayınlanan haberde, ABD ordusunun, Müslümanlar’a ait dini uygulamalar da dahil, dünya genelinde kullanılan akıllı telefon uygulamalarından kişisel verileri, geliştirici şirketler üzerinden satın aldığı öne sürülmüştü.

Haberde, veri satışı yapılan telefon uygulamaları arasında Müslümanlar’ın günlük dini ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan “Muslim Pro” ve “Kur’an” gibi uygulamaların da yer aldığına dikkat çekilmişti.

Terörle mücadele, kontrgerilla ve keşif faaliyetleriyle görevli ABD Özel Harekat Komutanlığı (USSOCOM) tarafından toplanan verilerin, insansız hava aracı saldırıları da dahil denizaşırı özel kuvvet operasyonlarına destek sağlamak için kullanıldığı iddia edilmişti.

Haberdeki iddialar Müslüman toplumu içinde büyük tepki çekerken, Amerika-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), Kongre’ye iddiaların soruşturulması çağrısında bulunmuş, kullanıcıları da olay açıklığa kavuşana kadar ilgili uygulamaları silmeleri konusunda uyarmıştı.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*