ABD Kuzey Kore Kripto Hesaplarının Peşinde !

ABD Adalet Bakanlığı (Doj) tarafından yapılan açıklamada, “Adalet Bakanlığı bugün, Kuzey Koreli kişilerin sanal para takası dolandırıcılığını detaylandıran bir dava açtı” dendi. “Bu kişiler, milyonlarca dolarlık kripto para birimini çaldılar. “Nihayetinde ise bu fonları, Çinli OTC platformlarında akladılar.” İddia edilenlere göre bilgisayar korsanları 280 farklı kripto para hesabı kullanıyor.

ABD

ABD Adalet Bakanlığı yetkilisi Brian Rabbitt, Çin’deki kripto tabanlı kara para aklama çetesi ile eşleşen bir planın, Kore’deki eylemler ile bağlantılı bir faaliyet ağı oluşturduklarını açıkladı.

IRS’in suç soruşturma şubesi, IRS-CI başkanı Don Fort, “Kullanılan son derece yüksek teknolojili aklama tekniklerine rağmen, IRS-CI’nin Siber Suçlar Birimi, çalınan fonları başarılı bir şekilde takip etti” dedi. Açıklamada, davayla ilgili çeşitli devlet kurumlarından bir dizi başka bilgiler de mevcuttu.

Kuzey Koreli olduğu iddia edilen bir hacker, altcoin cinsinden 270.000 $’lık bir ihlalde bulunmuş. Bu varlıkları çok sayıda cüzdandan geçirerek, bu varlıkları genellikle BTC ve USDT’ye çevirmiş.

Açıklamada, “izinsiz girişleri ve para transferlerini ilerletmek için kullanılan altyapı ve iletişim hesapları da Kuzey Kore’ye bağlıydı” dendi.

ABD Yönetimi, Kuzey Koreli hackerlar tarafından kullanılan kripto para hesaplarını ele geçirmek için harekete geçti. Sayıları 280’i bulan hesapların bazı Çinli aktörelerce de kara para aklama için kullanıldığı tahmin ediliyor.

Amerikan Adalet Bakanlığı geçtiğimiz mart ayında Kuzey Kore adına 100 milyon dolardan fazla değere sahip kripto parayı akladıkları gerekçesiyle iki Çin vatandaşı hakkında iddianame hazırlamıştı.

Uluslararası yaptırımların uygulandığı Kuzey Kore, ekonomik olarak ayakta kalmak için siber operasyonlara başvuruyor. Sosyalist Pyongyang Yönetiminin maddi çıkar elde etme yöntemlerinin başında kripto para borsalarının hacklenmesi ve fidye yazılım saldırılarıyla mağdurlardan kripto parayla fidye toplanması geliyor.

Dünyanın değişik ülkelerine dağılmış hacker gruplarıyla siber operasyonları yönlendiren Kuzey Kore’nin Çin ve Rusya gibi ülkelerden destek aldığı biliniyor.

ABD, Çin’in kara para aklamak için kullandığı metotlar ile Kuzey Kore’nin siber operasyonları arasında direkt bir bağlantı kuruyor.

Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’nin sürdürdüğü balistik füze geliştirme ve nükleer programlarından dolayı 2006’dan bu yana ülkeye yaptırım uyguluyor. Geçen sene yayınlanan bir BM raporuna göre, Kuzey Kore siber saldırılar ile 2 ele geçirdiği milyar doları silah programlarında kullandı. Geleneksel bankacılık sisteminin içerisinde yer almadığı ve takip edilemediği için kripto para piyasaları illegal işlemler için cazip bir ortam sunuyor.

Yazımızı Nasıl Buldunuz?