ABD İstihbarat Analizi Raporu Yankı Uyandırdı

ABD’de tüm dünyayı şaşkınlığa uğratan Kongre binası ayaklanmasının yankıları sürerken Rusya, İran ve Çin, medya desteğini arkasına alarak ABD’deki bu bölünmeden faydalanmanın yollarını arıyor.


CyberScoop internet sitesinin yeni yayınlanan bir ABD istihbarat analizine dayandırdığı haberde, FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı tarafından kaleme alınan 14 Ocak tarihli bir istihbarat raporu yer aldı. Rapora göre ABD’nin ezeli rakipleri Çin, Rusya ve İran, Trump yanlısı çetenin Kongre Binasını kuşatmasından faydalanma noktasında hiç zaman kaybetmeden harekete geçtiği tespiti yer aldı.

RUSYA: BASKINI SOLCU GRUPLAR ORGANİZE ETTİ


Rapora göre Rus devlet medyası Donald Trump’ın Temsilciler Meclisi tarafından ikinci kere azledilmesi konusuna odaklanırken 6 Ocak’ta kongre binasında gerçekleşen şiddet ve kaos ortamını adeta diline doladı. Aynı raporda bir Rus “vekili” solcu gruplardan oluşan “Antifa”nın  Kongre Binası baskınından sorumlu olduğunu öne sürdüğü belirtildi. Bazı Cumhuriyetçi milletvekilleri de benzer asılsız komplo teorisini öne sürmüşlerdi.

ÇİN: ABD ÇÖKMEK ÜZERE OLAN BİR GÜÇ


İstihbarat analizine göre İran devlet medyası da Trump’ın görevden alınması çağrılarına odaklanırken ayaklanmayı başkanın kışkırttığını iddia etti. Bu arada Çin medyası da kongre baskınını ABD’nin demokratik yönetimini karalamak için kullanan bir başka ülke. “Ortak tehdit değerlendirmesi” başlıklı analize göre Çin medyası ABD’yi “çökmek üzere olan bir güç” sözleri ile nitelendiriyor ve Kongre binasında yaşananların Çin’in Hong Kong’daki demokrasi yanlısı göstericilere yönelik baskısını haklı kıldığını öne sürüyor.

YEMİN TÖRENİNDE CİDDİ BİR DIŞ TEHDİT YOK


Federal bürolar, Biden’ın 20 Ocak’taki yemin törenine yönelik tehditleri analiz eden 14 Ocak tarihli raporu eyalet ve yerel kolluk kuvvetlerine dağıttı.

CNN’de yayımlanan analizde, yabancı aktörlerden gelecek olası şiddet eylemleri ve güvenlik tehditlerine dair hiçbir kanıt bulunmadı belirtiliyor. Aksine Trump’ın seçimin kendisinden çalındığına dair asılsız  iddialarına inanan ülke içindeki şiddet yanlısı aşırı gruplar (DVE’ler). ABD için kısa vadede en büyük tehdit olduğuna dair endişeler dile getirildi. Raporda “Özellikle göreve gelmeye hazırlanan yeni yönetimin yasadışı olduğuna inananlar başta olmak üzere, DVE’lerin başkanlık yemin töreni ve bağlantılı diğer gelişmelere yönelik en olası tehdit unsuru olduğu konusunu değerlendiriyoruz.” ifadeleri yer aldı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*