ABD İç Güvenlik Bakanlığına Saldırı Düzenlendi

 

Rusya destekli olduğu düşünülen yüksek siber kabiliyetlere sahip bir siber suçlu grubu, ABD İç Güvenlik Bakanlığına ait kurum içi yazışmaları sızdırdı


Bakanlık sözcüsü Alexei Woltornist yaptığı yazılı açıklamada, veri sızıntısından haberdar olduklarını belirterek konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Woltornist ayrıca konuyla ilgili kamu ve özel sektördeki ortaklarla işbirliği içinde hareket edeceklerini vurguladı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre sızıntının ABD Hazine Bakanlığına yönelik saldırının bir parçası olduğu belirtiliyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ülkede sınır güvenliği, siber güvenlik ve son zamanlarda da COVID-19 aşısının güvenli bir şekilde dağıtılması gibi sorumluluk alanlarına sahip.

Saldırılar SolarWinds’in Sistemlerine Sızılmasıyla Başladı

Hazine Bakanlığına düzenlenen saldırıda da kuruma ait çok sayıda gizli bilgi, Rusya destekli olduğu öne sürülen siber tehdit unsurları tarafından ele geçirilmişti.

Saldırı ilk olarak yazılım sağlayıcısı şirket SolarWinds’in sistemlerine sızılmasıyla başlamıştı. Sonrasında saldırganlar, içerisine zararlı yazılım yerleştirdikleri Orion yazılımının güncellemesini kullanıcılara yüklemesi için göndererek birçok kamu ve özel sektör kurumuna ait sistemlere sızma gerçekleştirmişti.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*