AB Ülkeleri Ukrayna ve Moskova Arasındaki Siber Gerilime Çözüm Arıyor

 

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan gerilim nedeniyle yapılan AB Konsey toplantısından Moskova’ya karşı işbirliği ve kararlılık mesajı çıktı. AB ve ABD başta olmak üzere batılı ülkelerin Kiev’e Moskova kaynaklı siber saldırılar için destek ekibi göndermesi gündemde.


Fransız Dışişleri Bakanı Le Drian

AB ülkelerinin Ukrayna’nın içinde bulunduğu durum karşısında alacakları tavrı da ele aldıkları AB Konseyi toplantısının ardından Brüksel’de konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, gerekmesi halinde Rusya’ya karşı bir dizi yaptırım uygulamaya hazır olduklarını söyledi. Ukrayna sınırındaki gerginlikle bağlantılı olarak diplomatik çabaların sürdüğünü kaydeden Fransız Bakan, “Bu toplantı, Avrupalılar ve ABD arasında büyük ölçüde bir anlaşma olduğunu gösterdi. Bu uyum çok önemli.” dedi.

Le Drian, “Avrupalıların kararlılığından ve ortak yaptırımlar, Ukrayna’da askeri veya başka bir saldırıyı önlemek için Rusya’yı kontrol altına almak amacıyla tedbirler sunmaya istekli olmalarından çok etkilendim.” diye konuştu.

14 Ocak gecesi Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Tarım Politikası ve Gıda Bakanlığı’nın internet siteleri yoğun siber saldırılara maruz kaldı. Bilgisayar korsanları, Ukraynalıları “en kötü ihtimali beklemeleri” tehdidini içeren mesajlar yayınladı. Buna ek olarak, Ukraynalılar, “ortak ağa” yüklendiği iddia edilen kişisel bilgilerinin kurtarma olasılığı olmadan imha edilmesiyle de tehdit edildi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreter Yardımcısı Sergei Demedyuk, Ukrayna devlet dairelerine yönelik siber saldırının arkasında Belarus istihbarat servisleriyle bağlantılı bilgisayar korsanları olduğunu öne sürüyor. Daha sonra siber saldırı gerçeği hakkında ceza davası açıldı.

ABD VE NATO DA ENDİŞELİ


Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin olayla ilgili Ukrayna ile temas halinde olduğunu ve soruşturmada yardım teklifinde bulunduğunu kaydetti. Psaki, ABD’nin müttefikleri ve ortaklarının “bu siber saldırıdan endişe duyduğunu” dile getirdi.

Ukrayna ile siber işbirliğini güçlendirme konusunda bir anlaşma imzalayacaklarını açıklayan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Kiev hükümetine yönelik siber saldırıları kınadı.

21 Aralık’ta New York Times, ABD ve İngiltere’nin gizlice Ukrayna’ya bir grup siber güvenlik uzmanı gönderdiğini yazmıştı. Buna göre, Batı, Kiev’in siber saldırılara karşı hazır olmasına istiyor.

Kaynak: Siber Bülten

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*