615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü

 

Güvenlik araştırmacıları geçtiğimiz günlerde, GitHub sayfalarını kullanarak Facebook giriş sayfasını taklit eden büyük ölçekli bir phishing (oltalamakimlik avı saldırısı) kampanyasını ortaya çıkardı.


Ana hedefi NepalMısır ve Filipinler olan kampanyanın 615.000’den fazla kullanıcıyı etkilediği tespit edildi. Kampanyayla ilk olarak, “Nepal Telecom’dan ücretsiz 3 GB mobil veri” başlığı ile sponsorlu bir Facebook gönderisiyle iletildi. Gönderideki zararlı link GitHub sayfalarında barındırılan bir kimlik avı sitesine yönlendiriyordu.

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

Kampanya Operasyonu Nasıl Gerçekleşti


Kampanyanın, hedef ülkelerin resmi kurumlarını taklit ederek Facebook reklamları yardımıyla phishing linklerini yaydığı görüldü. Aşağıdaki gönderi yerel telekom servis sağlayıcısı Nepal Telecom’u taklit ederek ücretsiz veri paketleri sunacağını gösteriyor. Reklamı yayınlayan sayfa, Nepal Telecom’un profil resmini ve adını kullanarak kendisini orijinal sayfadan neredeyse ayırt edilemez duruma getirdiği görülmekte. Tunus, Mısır, Filipinler, Pakistan vb. ülkelerin Facebook kullanıcılarını hedefleyen benzer Facebook gönderileri de bulunuyordu.

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

Gönderilerdeki bağlantılar Facebook oturum açma paneli içeren statik bir Github sayfasına yönlendiriyordu. Kurban, Facebook bilgilerini statik phishing sayfasına girdikten sonra bilgiler 2 farklı yere iletiliyordu. İlk olarak Firestore veritabanına, daha sonra ise saldırganlara ait olan bir alan adına.

Facebook bu tür kimlik avı sayfalarının yayılmasını önlemek amacıyla zararlı link içeren sayfaların reklam vermesini engelliyor. Ancak saldırganlar, başlangıçta zararsız bir sayfayı işaret edecek şekilde Bitly (link kısaltma) bağlantıları kullanıyorlardı. Gönderinin reklam vermek için uygunluğu onaylandıktan sonra ise gönderi linkini, phishing sayfasını işaret edecek şekilde değiştirdikleri tespit edildi.

Aynı kampanyasının parçası olan ve phishing sayfaları içeren yaklaşık 500 GitHub deposu keşfedildi. Sayfaların 5 ay önce GitHub’da oluşturulduğu görülüyordu.

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

Kampanyada kullanılan alan adının, CloudFlare‘ın arkasında ilk olarak 3 Nisan 2020‘de oluşturulduğu ve GoDaddy‘de kayıtlı olarak barındırıldığı tespit edildi. Aynı gruba ait olduğundan şüphelenilen dört alan adı daha belirlendi.

Kaç Kullanıcı Nasıl Etkilendi ?


Kampanya yardımıyla çalınan kimlik bilgilerine bakıldığında 615.000’den fazla giriş olduğu ve liste dakikada 100’den fazla girişle hızla büyüdüğü görülüyor.

Sızdırılan verilerde 50’den fazla ülkeye ait kayıtlar görüldü. Veriler ülke bazında incelendiğinde en çok etkilenen 10 ülkenin dağılımı aşağıdaki gibidir.615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

Saldırganlar yürüttükleri phishing kampanyalarını yaymak için ilk defa Facebook reklamlarını kullanmıyor. Daha geçtiğimiz ay Ragnar ransomware grubunun phishing sayfalarını yaymak için Facebook reklamlarını kullandığı tespit edilmişti.

Cyberthint Tarafından Tespit Edilen Son Phishing Aktiviteleri


Siber uzayda, şirketinizin ve çalışanlarınızın etkilenebileceği siber tehditlere karşı önceden önlem alınmasını sağlayan gelişmiş siber istihbarat ürünü Cyberthint tarafından tespit edilen son phishing aktiviteleri aşağıda bulunmaktadır. Son 12 saatte sadece Facebook giriş paneli kopyalanarak oluşturulan 17 adet phishing operasyonu tespit edilmiştir.615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

615 Bin Hesabın Çalındığı GitHub Saldırısının İç Yüzü-Cemal Mete Hayırlı

Bir Phishing Dolandırıcılığı ile Karşılaştığınızda Ne Yapmalısınız ?


Sizi doğrudan e-devlet, internet bankacılığı, pandemi sosyal desteği, kredi kartı aidat geri ödemesi veya sosyal medyaya giriş sayfalarına yönlendiren çok cazip ya da büyük bir fırsatmış gibi görünen kampanyalar bir dolandırıcılık senaryosu olabilir. Örneğin, yaygın olarak bilinen bir mağazada kullanmak üzere büyük bir indirim içeren sahte e-posta gönderilir ve bu e-posta sizi sahte internet bankacılığı sayfasına yönlendirerek banka bilgilerinizi kolaylıkla çalabilir.

  • Kişisel bilgilerinizi vermeyin: Görünürde güvenilir birinden gelen bir elektronik mesajın kimlik bilgilerinizi veya diğer hassas detayları sorması durumunda her zaman dikkatli olun. Gerekirse, iletinin içeriğini gönderenin veya temsil ettikleri kuruluşun (iletideki bilgilerden ziyade orijinal olduğu bilinen iletişim bilgilerini kullanarak) doğrulayın.
  • Tıklamadan önce iki kez düşünün: Şüpheli bir mesajın içinde bir bağlantı veya ek varsa, tıklamayın veya indirmeyin. Sizi kötü amaçlı bir web sitesine yönlendirebilir veya cihazınıza kötü amaçlı yazılımlar bulaştırabilir
  • Güvenilir bir güvenlik çözümü kullanın.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*