60 Bin Cihazı Etkileyen FluBot Durdurulamıyor

 

Yaklaşık iki aydır mobil ortamlarda dolaşan zararlı Android yazılımı, 60 bin kullanıcıyı etkiledi. ‘FluBot’ olarak adlandırılan botnetten mağdur olan kullanıcıların ise yüzde 97’si İspanya’da yaşıyor.


Yılın başından itibaren güvenlik firması ThreatFabric tarafından izlenen FluBot olarak adlandırılan botnetin çalışma prensibi, siber güvenlik firması PRODAFT tarafından yayımlanan bir raporla ortaya çıkarıldı.

Clubhouse Uygulaması ve Veri Güvenliği

FluBot Çalışma Prensibi


PRODAFT raporunda ortaya konulan bilgilere göre söz konusu Trojen, yasal uygulamaların sahte giriş ekranlarını oluşturarak, cihaz sahiplerinden e-bankacılık ve ödeme kartı bilgilerini toplamaya çalışıyor.

Çoğu zararlı yazılımda bulunabilen bu özelliklerin yanında FluBot’un bu derece hızlı yayılmasındaki bir diğer tehlikeli özelliği ise kurbanın adres defterini komuta ve kontrol sunucularında toplamasını sağlayan yazılım operatörü. Böylelikle kurbanların cihazlarından telefon numaralarını toplayabilen FluBot, diğer kişilere SMS spamı gönderebiliyor.

Gönderilen SMS içeriklerinde genellikle kişilerin tıklaması için çeşitli mesajlar barındıran bağlantılar bulunuyor. Söz konusu bağlantılar da kullanıcıları FluBot çetesinin oluşturduğu sahte web sitelerine yönlendiriyor.

Sahte web sitelerinde mağdurlardan zararlı yazılım barındıran APK dosyaları indirilmesi isteniyor. Eğer kurbanlar bu dosyaları indirirse FluBot cihaza bulaşmış oluyor.

Eğer APK dosyalarının talep ettiği izinlerin tümüne onay verilirse FluBot, cihazın üstündeki bütün kontrolü ele geçiriyor. Flubot böylelikle bildirimlerinizi engelleyebiliyor, varsayılan SMS uygulamanız olabiliyor, kişi listenizi çalıyor en önemlisi de girdiğiniz herhangi yasal bir site üzerinde ‘kimlik avı’ sitelerini göstererek bilgilerinizi ele geçiriyor.

DSCI Threat Intelligence and Research on Twitter: ""Alert: A newly  discovered FluBot Android malware is impersonating an Android mobile  banking application to draw fake webview on its target applications."  @DSCI_Connect @IndianCERT @CybercrimeCID #

60 Bin Virüslü Cihaz Çok Kısa Sürede Yayıldı


PRODAFT’tan yapılan açıklamada, FluBot’un komuta kontrol panelinin izlenebildiğini ve bu sayede bulaştığı cihazların sayısını belirleyebildikleri aktarıldı.

60 bin virüslü cihazın bulunduğunu söyleyen şirket için en endişe verici nokta FluBot’un bu denli hızlı yayılması.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda, virüslü cihazlardan toplanan 11 milyondan fazla telefon numarası var ve bu, İspanya’daki toplam nüfusun yüzde 25’ini oluşturuyor” ifadeleri kullanıldı.

FluBot’a müdahale edilemezse muhtemelen 6 ay içinde İspanya’daki tüm telefon numaralarını toplayabilir.

PRODAFT’ güvenlik araştırmacısı olan Ahmet Bilal Can, “durumu İspanyol kolluk kuvvetlerine bildirdiklerini” açıkladı.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*