20 Bin Sisteme Bulaşan Ransominer Bulundu

Close up of digital data and binary code in network.

 

Siber suçluların yaygın olarak kullandığı Ad Blocker, OpenDNS gibi uygulamalara tıpa tıp benzeyen fakat zararlı yazılım içeren ransominer uygulamalarının 60 gün içerisinde 20 bin sisteme bulaştığı tespit edildi. 


Ransominer zararlı yazılımları bilgisayar gücünü kullanarak kripto para için madencilik yaparken aynı zamanda da verileri şifreleyerek kullanıcıdan fidye istiyor. Böylece siber suçlular bir taşla iki kuş vuruyor. Şubat ayında Monero ransominer’ının bir günde 2500 kişiyi hedef aldığı bildirildi. Geçtiğimiz ay antivirüs programı gibi gözüken zararlı yazılımın yeni kılıfı Ad Blocker ve OpenDNS hizmeti.

Facebook Yüz Etiketleme Davası Sonuçlandı

ransominerKaspersky’nin yayımladığı rapora göre, zararlı yazılım iki ay içerisinde 20 bin kişiye bulaştı. AdShield Pro adıyla sunulan ransominer, kullanıcıların istenmeyen reklamları görüntülenmesini engelleyen gerçek AdShield uygulamasının aynısı gibi görünüyor.

Kullanıcıların ikisi arasındaki farkı anlaması ise neredeyse imkansız. Ransominer olan AdShield uygulamasını yükleyen bir kullanıcı, verilerinin fidye karşılığı şifrelenme tehdidiyle karşı karşıya kalıyor. Aynı zamanda bilgisayarı bir başkası için kripto para madenciliği yapıyor.

 

Yazımızı Nasıl Buldunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*